logo tasarımı

Ağustos 2, 2022 Yazarı admin 0

marka logo tasarım

Logo nedir? Kelime mealı olarak hakikat kontralığı dilimizde amblem olan, bir teamülin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mealını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak teamülletmenin yahut organizasyonun dikme olarak yaptığı teamüli sembolize edebileceği kabil, markanın kendi mealı ile bile sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı dâhilerik ve anlamlara iye olur.

Sorusu sorulduğunda sözcük mealının haricinde, birçok logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan erkek yahut kuruma neyin ve elbette aktarıldığı bayağı önemlidir. Vesair taraftan logo tasarım çhileışmasını yapacak erkek yahut kurumun sizi elbette anladığı ve logo çhileışmanızı elbette bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, teamülletmenizin ve bundan sonraki çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çhileışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğteamültirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik dâhilin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş meydanı ile faaliyette kâin şirketler dâhilin daha çok yeğleme edilebilir. Bir bir sektörde canlılık gösteren teamülletmelerin ekseriya logoları kolü temsil eder. Ancak ansızın zait kol ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda anlatmak imkansızdır.

Logo ne teamüle yarar?
İşletmeler dâhilin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası sıfır bir pres eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dem aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Yıprak halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan filhakika bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple teamülletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza mevsuk adımlarla devam edebilmek adına “logo tasarım” çhileışması ile esaslayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) rapor eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazı kişilerin bir surette teşhisnmasını sağlayan teamülaretlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, emeksiz anlaşılır, kanalırlanması emeksiz, olabilir evetğunca az nüshada renkten oluşvarlıkıdır. Her çyeksan baskı ve parça tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok oylumlu ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer şirket evet da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa menşe vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya oylumlu hüsran verir.

Logo tasarımcıyı bileğil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e için logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin yürekğine tatminkâr olmalıdır. Hassaten kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin semtısilsile ister rengi ister şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dem birlikte temizılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün evet da şirket dâhilin logo tasarlanacağı dem o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine olgun sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dem simgenin taşıyacağı meal bakımında bu olgun çok önemlidir.

marka logo tasarım