Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Ağustos 8, 2022 Yazarı admin 0

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin kent, çabucak ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en tatlıca yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar dâhilin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile nispeten popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden tatlıca 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arz düz surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten heves alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz düz doğal gaz deposundan binlerce yıldır çısoy alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi mevki dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 mevki altından alevler saçtıynet devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi mevki dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek dâhilin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde arz düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arz düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda baştan sona ahali konstrüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğmaslahattirilmiştir. Esbak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arz aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal cihetında ise çıkıntı halinde bir sert arz düzenır. Bu demirin maslahatlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında arz düzenıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişkin sıfır biricik eser olmasının yüzı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender yapılarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir cemi halinde dulda altına münfailtır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler