Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Ağustos 8, 2022 Yazarı admin 0

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde mevcut kent, sadece arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste beyit sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme dikkat duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete beyit sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede alan saha surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin da çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan saha doğal gaz lambası deposundan binlerce senedir çısoy alevler ezelî Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mebdelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yamaç dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yamaç altından alevler saçhamur devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yamaç dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde alan kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında alan kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda temelli mülkiyet konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğmedarımaişettirilmiştir. Sabık sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının alan aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal semtında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli alan kırmızıır. Bu demirin medarımaişetlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında alan kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi konstrüksiyonnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan hiçbir nişane olmasının taçı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender konstrüksiyonlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir umum halinde vikaye altına münfailtır.

Alanya transfer

Belek Transfer